Biała księżniczka - Philippa Gregory

Angielska dynastia Tudorów generalnie kojarzy nam się z okrucieństwem wobec swoich poddanych. Kiedy słyszymy słowo „Tudor”, wówczas pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to Henryk VIII i jego dzieci: Edward, Maria i Elżbieta. Oczywiście bardzo często myślimy również o sześciu żonach Henryka VIII i ich niegodnym pozazdroszczenia losie. Ale czy wiemy jak faktycznie to wszystko się zaczęło? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób doszło pod koniec XV wieku do objęcia rządów przez Tudorów? Ile tak naprawdę wiemy o rodzicach Henryka VIII? Czy oni także byli równie okrutni jak ich potomek? Bo przecież bardzo często mówi się, że dziecko szereg cech charakteru dziedziczy właśnie po swoich rodzicach. A zatem jacy byli Henryk VII i jego piękna żona Elżbieta York? Tego oczywiście w pewnym stopniu możemy dowiedzieć się z wydanej ostatnio w Polsce powieści Philippy Gregory pod tytułem Biała księżniczka. Trzeba jednak pamiętać, że powieść historyczna to nie to samo, co interpretacja faktów przez historyków. Dlatego też na każdą powieść historyczną należy zawsze patrzeć nieco z przymrużeniem oka.

 

Wcześniejsze lata życia Elżbiety York zostały już rewelacyjnie opisane przez Philippę Gregory w książce zatytułowanej Biała królowa, pomimo że powieść ta dotyczy losów jej matki – Elżbiety Woodville. Ci, którzy czytali Białą królową doskonale wiedzą, iż obydwie Elżbiety już na całe życie połączyła pewna tajemnica. To właśnie ten sekret stanowi centralny punkt Białej księżniczki. Ponieważ niniejsza książka jest kolejną częścią cyklu Wojny Dwu Róż – lub jak kto woli Wojny Kuzynów – cofnijmy się nieco wstecz do momentu, zanim jeszcze na tronie zasiadł Henryk VII Tudor.

 

Kulminacyjnym punktem wieloletniego konfliktu pomiędzy Yorkami a Lancasterami była bez wątpienia bitwa pod Bosworth, która rozegrała się 22 sierpnia 1485 roku. Walka trwała niecałą godzinę, zaś zdaniem niektórych historyków była to ostatnia bitwa, jaka miała miejsce w epoce średniowiecza. Bitwa pod Bosworth okazała się być decydującym starciem we wspomnianej już wojnie domowej pomiędzy Yorkami a Lancasterami, i jednocześnie była jedną z najistotniejszych bitew w historii Anglii.

 

 

 

Przeczytaj całość